Predsednik Kine Si Đinping će prisustvovati na 14. Samitu G20 koji će se od 28. do 29. juna održati u Osaki, rekao je Džang Đun, koordinator Kine za poslove G20 i pomoćnik ministra spoljnih poslova na današnjoj konferenciji za novinare u Pekingu.
Džang je najavio da će predsednik Si prisustvovati na četiri plenarne sesije u sklopu samita, učestvovati u diskusijama na teme svetske privrede i trgovine, digitalne ekonomije, inkluzivnog i održivog razvoja, infrastrukture, klimatskih promena, energetike i životne sredine.
Predsednik Si će takođe prisustvovati neformalnom sastanku lidera zemalja članica BRIKS-a, trilateralnom sastanku lidera Kine, Rusije i Indije, sastanku lidera Kine i afričkih država, koji će biti održani u sklopu samita u Osaki, rekao je Džang. Očekuje se da će Si tokom Samita G20 imati i više bilateralnih sastanaka sa liderima drugih zemalja, dodao je on.
Samit G20 predstavlja glavni forum za međunarodnu ekonomsku saradnju. Kina, kao druga ekonomija u svetu, dala je dugoročan i značajan doprinos unapređenju svetskog privrednog rasta, usavršavanju globalnog upravljanja i reagovanju na rizike i izazove, čime je igrala konstruktivnu ulogu odgovorne velike zemlje, ocenio je Džang.
Kina želi da se sa svim stranama pridržava duha partnerstva G20, pojača političku koordinaciju i solidarnu saradnju, i da zajednički reaguje na velike probleme koji se odnose na perspektivu svetskog privrednog rasta i strukturu globalnog ekonomskog upravljanja, rekao je Džang na brifingu.
Na brifingu govorili su između ostalog i zamenik ministra trgovine i zamenik predstavnika za međunarodne trgovinske pregovore Vang Šouven i viceguverner Centralne banke Kine Čen Julu.
Vang Šouven je izjavio da je na prethodno održanom sastanku ministara trgovine zemalja G20 objavljeno zajedničko saopštenje, u kome je postignut dogovor o stvaranju povoljnog trgovinskog i investicionog okruženja, unapređenju reformi Svetske trgovinske organizacije, jačanju kombinacije trgovine sa digitalnom ekonomijom, unapređenju održivog i inkluzivnog razvoja. Kina se nada da će na predstojećem samitu, sve strane na osnovu zajedničkog saopštenja, uložiti zajedničke napore kako bi bilo postignuto više dogovora u Osaki.
Čen Julu je govorio o očekivanjima i stavovima Kine na planu koordinacije makroekonomske politike, međunarodnog finansijskog okvira, jačanja finansijskog nadzora, kao i zelenih i inkluzivnih finansija.