Poruka EU Britaniji po izlasku: ‘Veličina je važna’

Predsednik Saveta EU Šarl Mišel Charles Michel (l), predsednik EU parlamenta David Sassoli i šefica EU komisije Ursula von der Leyen su obećali jednu snažniju Evropu po izlasku Britanije iz Evropske unije.

Dok se Britanija pripremala da sinoć napusti EU u ponoć u petak 31. januara 2019 (preciznije, u petak u 23h), nakon 47 godina članstva, troje najviših zvaničnika EU je obećalo da će osnažiti ulogu Evropske unije u “sve glasnijoj kakofoniji sveta” (tekst kojeg je EU Observer objavio na svom sajtu: ‘Size matters’, EU warns UK as it leaves)

U izdanju objavljenom na dan kada je Britanija okončala svoje članstvo, predsednica Evropske komisije Ursula von der Lajen, predsednik EU parlamenta David Sasoli i predsednik Saveta EU Šarl Mišel rekli su da će period posle Bregzita biti obeležen “novim osvitom za Evropu”.

“[…] Države članice Evrope nastaviće da udružuju svoje snage i grade zajedničku budućnost. U doba velike (globalne) borbe za zaposedanjem što veće moći, i burne geopolitike, veličina je bitna”, rekli su nakon povratka iz Francuske, gde su razgovarali o budućnosti Evropske unije.

“Nijedna zemlja sama ne može suzbiti nadolazeću plimu klimatskih promena, pronaći rešenja predstojeće globalne digitalizacije ili imati snažan glas u sve glasnijoj kakofoniji sveta. Ali, zajedno, Evropska unija to može”, rekli su novopostavljeni predsednici vrhovnih EU institucija.

“Poslednjih nekoliko godina nas je zbližilo – kao nacije, institucije i ljude”, rekli su predsednici tri krovne evropske institucije – tri i po godine nakon britanskog referenduma.

“Koliko smo jači kada smo zajedno,” dodali su.

Jedinstvena unija

Troje lidera EU je izjavilo i da je “Bregzit ojačao jedinstvo EU” (Ovde ispred muzeja Žana Monea u Francuskoj, gde su u četvrtak 30. januara razgovarali o budućnosti EU i njenim ciljevima)

EU je odlazak Britanaca obeležila u neveselom tonu. Pažnja će se, međutim, u budućnosti okrenuti uglavnom pitanjima oko kojih u EU postoje duboke podele, pregovorima o narednom dugoročnom budžetu, kao i kako upravljati migracijama i kako stvoriti jednu Evropsku uniju koja će pred svetom odavati više samopouzdanja.

Razgovori sa Britancima o budućim odnosima takođe će testirati jedinstvo preostalih 27 država članica, dok će nova dinamika moći u eri nakon Bregzita među državama EU još uvek iziskivati da se situacija bolje iskristalizuje i postane što jasnija.

Na konferenciji za štampu o danu Bregzita, Šarl Mišel je rekao da će zemlje članice “svu našu energiju posvetiti jačoj i ambicioznijoj Evropskoj uniji”.

Fon der Lajen je primetila da je tokom skoro 50 godina svog članstva, EU “stekla političko ubrzanje i podsticaj, postavši globalna ekonomska sila”.

“Naše iskustvo nas je naučilo da snaga ne leži u sjajnoj izolaciji, već u našem jedinstvenom savezu (Uniji)”, rekla je šefica EU Komisije.

“Ne treba ni sumnjati da se izazovi s kojima se EU suočava – i mogućnosti koje ona može da shvati kao svoju šansu i priliku – nisu  promenili zbog Bregzita”, rekla je fon der Lajen.

Troje lidera najviših tela Evropske unije je izjavilo da se imalo šta naučiti od Bregzita, a Mišel je dodao kako bi trebalo posvetiti daleko više pažnje vrednostima EU ali i onome što građani EU žele, kao i da ovo pridodavanje vrednosti iz dana u dan (kao rezultat ujedinjenosti evropskih nacija)  treba da preraste u nešto opipljivo.

Njih troje je provelo četvrtak u Francuskoj, u muzeju Žana Monea (Jean Monnet), kako bi tamo razgovarali o „razradi planirane dvogodišnje reforme“, o kojoj će biti reči na Konferenciji o budućnosti Evrope, zakazanoj za Dan Evrope, 9. maja 2020., i čije su intenzivne pripreme u toku.

Njih troje su, takođe, uputili upozorenje odlazećoj Britaniji.

Ursula fon der Lajen, Šarl Mišel i Mišel Barnije na ratifikaciji sporazuma o Bregzitu (Foto: EU Observer)

“Želimo da imamo najbolji mogući odnos sa Britanijom, ali on nikad neće biti tako dobar kao (što je to bilo njeno) članstvo,” rekla je fon der Lajen.

Mišel je ponovio ranija upozorenja Londonu da što Ujedinjeno Kraljevstvo bude više odudaralo od EU standarda, to će joj manje biti pristupačno jedinstveno evropsko tržište.

U njihovom zajednički napisanom kominikeu stoji da “bez slobodnog kretanja ljudi ne može biti slobodnog kretanja kapitala, dobara i usluga. Bez ravnopravnog i podjednakog angažmana koji se tiče unisonog rešavanja problema zaštite životne sredine, rada i zapošljavanja, oporezivanja i državne pomoći, ne može biti ni onog najkvalitetnijeg pristupa njenom jedinstvenom tržištu.“

Očekuje se da će razgovori sa Britanijom o budućim odnosima startovati početkom marta, dok su Lajen, Sasoli i Mišel ovu zemlju opisali kao “prirodnog saveznika” Evropske unije.

 

Džon Le Kare, engleski pisac krimi i špijunskih romana je izjavio da mu je Bregzit “slomio srce” (John le Carré on Brexit: ‘It’s breaking my heart’), dok je njegov zemljak, romansijer i scenarista Ijan Mekjuan, rekao kako je Bregzitom “Ostvarena najbesmislenija, mazohistička ambicija u istoriji naše zemlje” (Ian McEwan: Brexit, the most pointless, masochistic ambition in our country’s history, is done)

 

 

Ester Zalan, Brisel, 31. Jan, 16:12 (EU Observer)

One comment on “Poruka EU Britaniji po izlasku: ‘Veličina je važna’

  1. Knjigoljupci says:

    Britanci su oduvek odlično znali šta rade (i sebi i drugima) i nikad nisu donosili odluke na svoju štetu. Bojim se da i sada znaju ono što drugi i ne slute…
    Nek je Britancima srećan put, ne bih se ja mnogo brinula za njih, nego za ove što ostaju.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.