Huawei razočaran ocenom EU da bi mogao biti pretnja po nju

Kineski telekomunikacioni gigant već je suočen sa sumnjama većeg broja zemalja da bi svoju tehnologiju mogao koristiti za špijunažu.

Huawei je “iznenađen je i razočaran” izjavom potpredsednika Evropske komisije Andrusa Ansipa koji je u petak 7. decembra rekao da bi ta kompanija mogla biti sigurnosna pretnja po Evropsku uniju, a što Huawei “kategorički odbacuje”.

Najveći svetski proizvođač telekomunikacijske opreme suočen je sa sumnjama nekoliko zemalja koje strahuju da bi on svoju tehnologiju mogao da koristi za špijunažu, a afera je narasla otkako je 1. decembra u Vankuveru privedena Meng Vanžu (Meng Wanhzou), finansijska direktorka, i čeka odluku o izručenju Sjedinjenim Državama, koje optužuju tu kinesku kompaniju za kršenje sankcija prema Iranu.

“Huawei je iznenađen i razočaran komentarima iznesenim na njegov račun”, objavio je kineski telekomunikacioni gigant, piše AFP a prenosi Hina.

Ansip, poverenik Evropske komisije za jedinstveno digitalno tržište rekao je u petak da bi Evropska unija trebalo da bude zabrinuta zbog Huaweija i drugih kineskih tehnoloških kompanija  usled rizika koji predstavljaju po industriju Unije i njenu bezbednost.

Huawei odbacuje da bi mogao biti bezbednosna pretnja

“Kategorički odbacujemo svaki navod po kojem bismo bili pretnja po sigurnost”, piše Huawei i poručuje: “otvoreni smo za dijalog s potpredsednikom Andrusom Ansipom kako bismo otklonili nesporazume i nameravamo da nastavimo dugotrajnu saradnju s Evropskom komisijom”.

Huawei navodi da je uvek naglašavao svoju nezavisnost kao i da nikada nije koristio opremu za špijunažu ili sabotiranje komunikacija u zemljama u kojima se koristi.

Nijedna vlada nije nikada zatražila neku intervenciju ili prekid rada mreže, navodi Huawei.

Pa ipak, osim za kršenje sankcija protiv Irana, Washington sumnjiči Huawei da je tajni agent kineskih vlasti kao i da je prekršio pakt o nešpijuniranju koji je potpisan pod pređašnjim predsednikom Barackom Obamom.

Ta kineska kompanija pod nadzorom je već duže vremena, a od 2007.  više njenih pokušaja ulaska na američko tržište nije uspelo.

Nakon Sjedinjenih Država, upozorenje su objavili i Velika Britanija, Australija i Novi Zeland, koji su zajedno sa SAD-om i Kanadom članice saveza obaveštajnih službi pod imenom “Pet očiju”.

Savetnik Bele kuće ne očekuje ‘prelivanje’ na pregovore s Kinom

U vezi s optužbama Velike Britanije, Huawei je rekao da će istražiti bezbednosna pitanja koje je početkom ove godine postavila britanska vlada, javlja Reuters.

Izveštaj koji je potpisala britanska obaveštajna agencija GCHQ, objavljen  u julu, navodi da je tehnička podrška i oprema Huaweija izložila opasnosti britansku telekomunikacionu mrežu.

Jedan izvor iz kineske kompanije otkrio je da će Huawei potrošiti dve milijarde dolara u sklopu napora da istraži te britanske navode.

U međuvremenu, ekonomski savetnik Bele kuće Larry Kudlow rekao je kako ne očekuje da će se kontroverze u vezi kineske kompanije preliti na trgovinske pregovore između SAD-a i Kine.

Trudeau: Kanada nema ništa s hapšenjem direktorke Huaweija

Kanada je obaveštena nekoliko dana unapred o planu za hapšenje Meng Wanzhou, kojoj preti izručenje u Sjedinjene Američke Države.

Kanadski premijer Justin Trudeau tvrdi da njegova vlada nije sudelovala u hapšenju direktorke kineske telekomunikacione kompanije Huawei, Meng Wanzhou na aerodromu u Vankuveru.

Prema njegovim rečima, koje prenosi Reuters, Kanada je obaveštena nekoliko dana unapred o planu za hapšenje Meng Wanzhou kojoj preti izručenje u Sjedinjene Američke Države.

“Nadležne vlasti donele su odluku u ovom slučaju bez političkog mešanja ili sudelovanja. Oni su nas obavestili nekoliko dana unapred da se na tome radi”, rekao je Trudeau novinarima u Montrealu.

Kina traži oslobođenje

Upitan da li je razgovarao s kineskim premijerom ili ambasadorom te zemlje u Kanadi, Trudeau je rekao da nije imao razgovor sa stranim kolegama o ovom slučaju.

Prethodno je kineska ambasada u Kanadi zatražila od kanadskih vlasti da Meng Wanzhou bude odmah oslobođena.

Ona je uhapšena pod sumnjom da je prekršila sankcije SAD-a protiv Irana, objavili su u sredu svetski mediji.

Meng Wanzhou, jedna od potpredsednica kineske tehnološke kompanije i ćerka osnivača tvrtke Rena Žengfeija (Rena Zhengfei), uhapšena je 1. decembra.

Kršenje sankcija prema Iranu

Reagujući na ovo privođenje, Huawei je u svom saopštenju naveo da nije svestan bilo kakve zloupotrebe, dodajući kako je delovanje primereno svim zakonima koji su na snazi.

Wall Street Journal izvestio je ranije ove godine kako američke vlasti istražuju da li je Huawei, jedan od najvećih svetskih proizvođača telekom opreme, prekršio sankcije vezane za Iran.

Američke vlasti pratile su Huawei barem od 2016. zbog navodnog kupovanja američkih proizvoda za Iran i druge zemlje koje su pod američkim sankcijama, izjavili su ranije Reutersovi izvori.

Finansijska direktorka Huaweija optužena za prevaru

Meng Vanghžu je juče izašla pred sudiju u Vankuveru na saslušanje za uslovno puštanje na slobodu.

Finansijska direktorka, koja je prošle subote uhapšena u Kanadi na zahtev Sjedinjenih Američkih Država optužena je za „prevaru“ u SAD-u, rečeno je u petak na sudu u Vankuveru, prenose agencije.

Tužioci ispred kanadske vlade rekli su kako su optužbe protiv nje vezane za to što je Huawei koristio jednu svoju nezvaničnu filijalu kako bi pristupio iranskom tržištu, čime su prekršene američke sankcije.

Tužilac je na saslušanju rekao kako je ona optužena za prevaru. On je rekao kako je Meng uveravala banke da su Huawei i Skycom odvojene kompanije, ali da Sjedinjene Države tvrde kako Skycom jeste Huawei.

Rizik od bekstva

Tužilac se protivi njenom puštanju na uslovnu slobodu jer smatra kako postoji rizik od bekstva.

On je naveo kako Meng ima razloga da pobegne iz Kanade jer joj, prema američkim optužbama, preti 30 godina zatvora.

Ona je, po njegovim rečima, u posedu ogromnih resursa i bila bi motivisana da pobegne iz Kanade i vrati se u Kinu.

Tužilac je rekao i kako je nalog za njeno hapšenje izdat 22. avgusta u Njujorku.

Ćerka osnivača Huaweija uhapšena je u Vankuveru 1. decembra. Kineske vlasti su oštro protestovale zbog hapšenja, tvrdeći da Meng nije prekršila zakon.

 

Izvor: Agencije, Al-Jazeera

1

2

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.