Kanadske vlasti uhapsile finansijskog direktora kompanije Huavei Technologies a na osnovu američkog zahteva za privođenje gospođe Meng Vanžu.
Kanadske vlasti su uhapsile glavnu finansijsku službenicu kompanije Huawei Technologies a na zahtev vlade Sjedinjenih Država zbog navodnog kršenja iranskih sankcija, poslednjeg poteza Vašingtona kako bi se slomio ovaj kineski gigant za razvoj i proizvodnju mobilnih tehnologija.
Glasnogovornik kanadskog ministarstva pravosuđa je izjavio da je Meng Vanžu uhapšena u Vankuveru 1. decembra i da su Sjedinjene Države zatražile njeno izručenje. Portparol je saopštio da je saslušanje zakazano za petak (danas). Gospođa Meng, kćer osnivača kompanije Huawei, Rena Žengfeja, takođe je i zamenica predsednika ove kompanije.
Hapšenje dolazi u kritičnom trenutku po američko-kineske odnose. Predsednik Tramp i kineski predsednik Si Đinping su se proteklog vikenda složili da treba da nastupi privremeno primirje u trgovinskim nesuglasicama, kako bi se u međuvremenu pregovaralo o rešenju. SAD su izrazile i druge zabrinutosti u vezi sa Kinom, od špijuniranja i krađe intelektualne svojine, do uspostavljanja kineskih vojnih baza u Južnom kineskom moru. Kina je izjavila da su njene akcije primerene.
Sjedinjene Države su pokrenule kampanju protiv Huawei-ja, kompanije na koju se gleda kao na pretnju po američku nacionalnu bezbednost zbog navodnih veza sa kineskom vladom. Vašington je tokom prošle godine preduzimao niz koraka kako bi sankcionisao veze koja ova firma, navodno, ima sa kineskom vladom. Vašington je prošle godine preduzeo niz koraka kako bi ograničio posao ove kompanije na američkom tlu, a američka vlada je nedavno pokrenula izuzetno snažnu međunarodnu kampanju u cilju ubeđivanja savezničkih zemalja da uvedu slična ograničenja.
Zvanična Kina snažno protestuje zbog hapšenja, i poziva zvaničnike Sjedinjenih Država i Kanade da oslobode gospođu Meng, prema saopštenju koje je objavila ambasada Kine u Kanadi.
Prema onima koji su upoznati sa ovim pitanjem, Sjedinjene Države traže izručenje gospođe Meng kako bi se pojavila na federalnom sudu istočnog okruga države Njujork. Portparol kompanije Huawei je u sredu rekao da je gospođa Meng uhapšena na aerodromu, tokom presedanja na naredni let. “Kompanija (Huawei) pružila je (medijima) vrlo malo informacija u vezi sa optužbama i nije svesna bilo kakvih prekršaja od strane gospođe Meng”, rekao je on. “Kompanija veruje da će kanadski i američki pravni sistemi na kraju doći do pravičnog zaključka.” Portparolka kompanije Huawei je rekla da ova kompanija poštuje sve zakone i propise, gde god da posluje.
Wall Street Journal je u aprilu izvestio da je američko ministarstvo pravosuđa pokrenulo krivičnu istragu o poslovima koje Huawei ima u Iranu, nakon administrativnih subpoena (privođenja radi davanja iskaza) o pitanjima vezanim za američke sankcije, koje su potekle od Odeljenja za trgovinu i kancelarije američkog trezora za kontrolu inostrane imovine.
Gospođa Meng je 2007. godine radila u svojstvu sekretarica upravnog odbora u Skajkom tek-u (Skycom tech), holding kompaniji u vlasništvu Huawei-j, i koja je, po ovim navodima, iz Hong Konga vodila svoje poslove u Iranu, dok su njeni zaposleni izjavljivali da su radili za “Huawei Skycom”, kaže osoba upoznata sa ovim pitanjem.
Američke vlasti su posumnjale da je Huawei još od 2016. bio, navodno, umešan u kršenja sankcija prema Iranu – u vreme kada je istraživano poslovanje kompanije ZTE Corp, manjeg kineskog rivala nego što je Huawei . a zbog sličnih tvrdnji. Američko ministarstvo trgovine je na internetu objavilo dokumente ove firme, koji su pokazali da je kompanija proučavala kako je njen američki rival, identifikovan samo kao “F7”, vodio sličan posao.
Predstavnik ZTE-a nije odmah odgovorio na zahtev za komentar. Odeljenje za trgovinu je ove godine kaznilo ZTE zbog kršenja uslova poravnanja kaje je usledila kao kaznena mera – gotovo zatvorivši ovu kompaniju nakon što je američkim firmama zabranjeno da joj prodaju svoje proizvode (mikroprocesore i komponente) – ali su joj onda i pružili pomoć – nakon što je ZTE pristao da plati kaznu i ujedno izdvoji sredstva za finansiranje američkog tima za korporativni nadzor.
Dokument iz avgusta 2011. kaže da se Vašington protivio predlogu „F7“ za kupovinu američke kompanije 3Leaf. Ovo je snažno ukazivalo na to da je „F7“ bio pod okriljem kompanije Huawei, koji je 2010. godine pokušao da kupi 3Leaf, samo da bi se sve vratilo u razmatranje nakon što je američki odbor za nacionalnu sigurnost preporučio da se ovaj ugovor ne prihvati.
Gospođa Meng je kineska državljanka koja se pre nekoliko godina nastanila u SAD kao Keti Meng, pre nego što je promenila ime u Sabrina Meng. Kompanija kaže da se pridružila kompaniji Huawei 1993. godine i da je držala različite pozicije u odeljenjima za računovodstvo i finansije.
“Kina će na ovaj potez američkih vlasti gledati kao na eskalaciju aktivnosti upravljenih protiv Huawei-ja, kroz eksteritorijalno izvođenje gospođe Meng iz Sjedinjenih Država u Kinu”, rekao je Džejms Malvenon (James Mulvenon), glavni menadžer u SOS International, firmi koja je kao podizvođać angažovana na poslovima za američko ministarstvo odbrane. “Kina će napraviti ogroman pritisak da se ona vrati (u Kinu).” Huawei je najveći proizvođač opreme za mobilne telekomunikacije, internetske mreže i srodne telekomunikacione infrastrukture. Ova kineska firma je takođe i svetski brend br.2 u proizvodnji pametnih telefona.
Vašington je godinama tvrdio da bi kineska vlada bila u stanju da kroz Huawei uđe u hardver koji ova firma prodaje širom sveta – inostrane čipove koji se nalaze u mobilnim uređajima ove kineske kompanije – kako bi špijunirao ili ometao komunikaciju. Američki zvaničnici kažu da intenziviraju napore kako bi zauzdali Huawei zbog toga što će se bežična tehnologija širom sveta nadograditi na 5G, novu bežičnu tehnologiju koja će putem interneta povezivati daleko više uređaja – fabričke komponente, autonomna samonavodeća vozila i danas već uobičajene i svakodnevne uređaje poput prenosivih zdravstvenih monitora. Američki zvaničnici kažu da ne žele da Pekingu pruže takvu potencijalnu snagu da se umeša u sve veći univerzum povezanih uređaja.
Huawei već dugo izjavljuje da je to kompanija koja je u vlasništvu zaposlenih, i koja nikada nije sprovodila špijunažu ili sabotažu u ime bilo koje vlade, kao i da bi to ugrozilo njen biznis. Iz ove firme kažu da Huawei ne predstavlja ništa veći rizik od svojih konkurenata, s obzirom da imaju zajednički lanac snabdevača.
Neki od najbližih američkih saveznika, uključujući i većinu zemalja engleskog govornog područja iz pakta „Pet očiju“ za razmenu obaveštajnih podataka, preduzeli su aktivnosti shodno instrukcijama sa američkog vrha. Australija je u avgustu zabranila 5G mrežu koju je Huawei već razvio, dok je Novi Zeland prošle nedelje blokirao jedan od svojih glavnih bežičnih operatera da koristi Huawei. Prekjuče (u sredu) je britanska firma BT Group PLC izjavila da uklanja Huawei opremu iz svoje mreže, dva dana nakon što je šef britanske obaveštajne agencije postavio pitanje treba li uopšte da njegova zemlja koristi kinesku opremu.
Kejt O’Kif, Stju Vu, Aruna Višvanata, Nikol Hong , Pol Vijeira (wsj.com)